top of page

BIOTERRORYZM - jest to rodzaj terroryzmu z użyciem środków pochodzenia biologicznego; najczęściej są to bakterie i wirusy. Choć o bioterroryzmie zrobiło się głośno po atakach w 2001, to był on znany już od bardzo dawno. Pierwsze przesłanki dotyczą Aleksandra Macedońskiego. W średniowieczu ciała zmarłych na dżumę przerzucane były przez fortyfikacje obronne nieprzyjaciela. Największy rozwój broni biologicznej miał miejsce w czasie i po II wojnie światowej - zajmowały się rozwojem tego typu broni takie mocarstwa jak Niemcy, ZSRR, Japonia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne. Skąd tak duże zainteresowanie bronią biologiczną? Jest ku temu co najmniej kilka powodów:
- Jest to broń bardzo skuteczna -100 kg przetrwalników wąglika uwolnionych nad Waszyngtonem może w sprzyjających warunkach zabić od 300 tys. do 3 milionów ludzi. 
- Broń biologiczna jest prosta w produkcji a zarazem bardzo tania. Co więcej, można ją wyprodukować w stosunkowo krótkim czasie wykorzystując istniejące laboratoria i zakłady farmaceutyczne.
- Broń biologiczna ma szerokie spektrum zastosowań: od atakowania pojedynczych osób do osiągania celów socjoekonomicznych.
- Atak przy użyciu czynników biologicznych jest trudno wykrywalny ponieważ są one bezwonne i niewidzialne. Pierwsze symptomy użycia tej broni pojawiają się najczęściej dopiero po paru dniach w postaci masowych zachorowań.
- Broń biologiczna jest łatwa w transmisji, której sprzyjają kontakty międzyludzkie, częste i dalekie podróże. Wysokiej zakaźności sprzyjają brak skutecznej ochrony profilaktycznej lub jej ograniczenie.

Wszystkie czynniki biologiczne, które mogą być potencjalnie użyte jako broń biologiczna podzielono na trzy grupy:

GRUPA I - patogenny wywołujące śmiertelne choroby, łatwo rozprzestrzeniające się. Należą tu: wirus ospy prawdziwej, wąglik, dżuma, wirusy gorączek krwotocznych, bakterie jadu kiełbasianego, otuliny.

GRUPA II -patogeny wywołujące grożne choroby o umiarkowanej śmiertelności takie jak: bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella, Brucella,bakterie cholery, Escherichia coli, gronkowcowa enterotoksyna B, wirus wenezuelskiego zapalenia mózgu.

GRUPA III - nowo pojawiające się patogeny lub patogeny uzyskane na drodze inżynierii genetycznej: wirus Nipah, wirus Hanta, wirus żółtej febry.

Fakt rzadkiego dotąd stosowania broni biologicznej wynika z kilku przyczyn. Wielu potencjalnych bioterrorystów nie posiada wiedzy oraz możliwości technicznych niezbędnych do jej produkcji. Pewnym ograniczeniem jest zagrożenie dla samego atakującego, albowiem broń biologiczna jest bronią obosieczną. Od momentu „uwolnienia” zarazków nad atakowanym obszarem traci się nad nimi kontrolę i możliwość sterowania. Zarówno organizacje terrorystyczne, jak i rządy państw są niechętne stosowaniu czynników biologicznych, ponieważ są one nieprzewidywalne. Na skutek mutacji, cechy składające się na zjadliwość wirusów czy bakterii ulegają wzmocnieniu lub osłabieniu. Nowe właściwości patogenów mogą się diametralnie różnić od przewidzianych w chwili ataku. Poza tymi aspektami, ważny element stanowi moralna odraza wobec użycia broni biologicznej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodowane przez nią cierpienia oraz jej nie dające się ograniczyć działanie zniechęcają terrorystów do jej użycia. Skutki wykorzystania broni biologicznej mogłyby bowiem na zawsze zrazić społeczeństwo do sprawy, która była przyczyną ataku

Bioterorryzm

bottom of page